---

Hotel Restauracja Magnat

---
Strona startowa / Atrakcje turystyczne
A+ R A-

Województwo świętokrzyskie to region pełen atarakcji turystycznych, a Hotel Magnat to idealna baza noclegowa podczas ich odkrywania. Co warto zobaczyć będąc w świętokrzyskim?

 

Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej działa już od ponad 35 lat i mieści się w zabytkowym budynku Huty „Rejów" z XIX w. Zbiory muzeum postrzegane są jako drugie co do wielkości, (po Muzeum Wojska Polskiego), miejsce w kraju, gdzie zgromadzono tyle sprzętu wojskowego. W ramach stałych ekspozycji zobaczyć tu można: eksponaty dotyczące Wojny Obronnej z 1939 r., czy też wyposażenie i umundurowanie żołnierzy Wojska Polskiego z okresu kampanii wrześniowej. Największym zainteresowaniem wśród turystów cieszy się jednak ekspozycja plenerowa, na której zgromadzono działa artyleryjskie, armaty przeciwpancerne i przeciwlotnicze, czołgi, wozy pancerne i samoloty wojskowe. Unikatowym w skali kraju eksponatem jest pełnomorski kuter torpedowy ORP „Odważny" oraz niemieckie samobieżne działo pancerne StuG IV.

 

Święty Krzyż to miejsce słynące w Polsce i poza jej granicami z klasztoru pobenedyktyńskiego. Klasztor, będący obecnie pod opieką Misjonarzy Oblatów, szczyci się bogatą 1000-letnią historią. Przybywający tu turyści i pielgrzymi mogą zwiedzić klasycystyczny kościół z XVIII w. oraz kaplicę Oleśnickich, w której znajduje się relikwiarz z cząstkami Drzewa Krzyża Świętego, a w jej podziemiach krypta grobowa. Warto wstąpić do Muzeum Misyjnego Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej oraz zobaczyć Wystawę Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

 

Jaskinia Raj to kompleks korytarzy i komnat, przyozdobiony setkami stalagmitów, stalaktytów, stalagnatów i pizoidów o różnorodnych kształtach i formach. Specjalnie dla turystów udostępniona została do zwiedzania 180-metrowa podziemna trasa turystyczna prezentująca ten bajkowy, podziemny świat. Przy wejściu do jaskini zobaczyć można wystawę muzealną z odtworzonym obozowiskiem rodziny neandertalskiej z trzema naturalnej wielkości postaciami oraz szczątkami prehistorycznych zwierząt: mamuta, nosorożca włochatego i niedźwiedzia jaskiniowego.

 

Sandomierz średniowieczne miasto zlokalizowane na siedmiu wzgórzach. Zachowało się tu ponad 120 zabytków architektury z różnych epok. Do najwyższej klasy zaliczane są: średniowieczny układ urbanistyczny miasta z renesansowym ratuszem w centrum rynku, jeden z najstarszych obiektów ceglanych w naszym kraju - kościół św. Jakuba, Zamek Królewski - obecnie siedziba Muzeum Okręgowego, Brama Opatowska - jedyna zachowana do dziś brama w systemie obwarowań murów obronnych oraz katedra z XIV w. z cennymi freskami bizantyjsko-ruskimi wewnątrz. Na turystów czeka również około 470-metrowa Podziemna Trasa Turystyczna. W ciepłe i słoneczne dni na rynku i w kamienicy Oleśnickich zobaczyć można pokazy walk rycerskich, tańców dworskich oraz „żywych szachów", a co roku w pierwszych dniach lipca w mieście odbywa się Międzynarodowy Turniej Rycerski o Miecz Zawiszy Czarnego. Niecodziennych wrażeń i widoków dostarczy każdemu turyście również podróż statkiem po Wiśle. Podczas rejsu można podziwiać urzekającą panoramę Sandomierza. Niezapomnianych wspomnień dostarczą dwugodzinne „Rejsy o zachodzie słońca". Cennym obiektem przyrodniczym w Sandomierzu są Góry Pieprzowe, które swą nazwę zawdzięczają kolorowi skały, z której są zbudowane. W Górach Pieprzowych utworzono unikatowy w Europie rezerwat geologiczno-przyrodniczy na terenie którego dominuje dzika róża i granatowo owocujące jałowce. Stąd też roztacza się piękny widok na dolinę Wisły oraz skarpę Starego Miasta. Drugim takim obiektem przyrodniczym  jest głęboki, miejscami na 10 m, i długi na 400 m, lessowy Wąwóz Królowej Jadwigi. To właśnie tędy przechadzała się  Królowa Jadwiga goszcząc w Sandomierzu.

 

Krzemionki k. Ostrowca Św. Na terenie rezerwatu archeologicznego o powierzchni blisko 350 ha zobaczyć można wyjątkowo dobrze zachowany krajobraz nakopalniany: hałdy i leje poszybowe oraz znakomicie zrekonstruowaną architekturę podziemi sprzed 5-4 tyś. lat. Dzięki blisko  500-metrowej  podziemnej trasie turystycznej odwiedzający to miejsce turyści mogą prześledzić prawie wszystkie techniki wydobywania krzemienia pasiastego i zobaczyć unikatowe na skalę światową kopalnie komorowe.

 

 

Zamek „Krzyżtopór" w Ujeździe był do czasu wybudowania Wersalu największą budowlą pałacową w Europie. Monumentalny zespół pałaców wbudowany w piecioboczną bastionową fortecę wzniesiony został na wzór kalendarza. Posiadał tyle okien ile dni w roku, tyle komnat ile tygodni, tyle wielkich sal ile miesięcy oraz baszt ile pór roku. Konie w stajniach jadały z marmurowych żłobów, przeglądając się w kryształowych lustrach, a rolę sufitu jednej z sal spełniało akwarium, w którym pływały egzotyczne rybki. Obecnie zachwycające swym pięknem i wielkością ruiny „Krzyżtoporu" ożywają podczas licznie organizowanych tu turniejów i pokazów walk rycerskich.

 

JuraPark Bałtów to pierwszy w Polsce Park Jurajski gdzie mamy niepowtarzalną okazję zobaczenia i obcowania z naturalnej wielkości prehistorycznymi gadami. Na około 3-hektarowym obszarze w miejscowości Bałtów koło Ostrowca Św. stoi ponad 70 modeli dinozaurów. Największy z nich - sejsmozaur - posiada blisko 47 m długości. Zwiedzanie parku ułatwia specjalnie wytyczona i opisana ścieżka przybliżająca wszystkie okresy geologiczne od kambru aż po neolit. Wstępując do Muzeum Jurajskiego zwiedzający mogą podziwiać skamieniałości z Polski i ze świata oraz bogatą ekspozycję minerałów z Północnej Afryki. Dla najmłodszych turystów został przygotowany plac zabaw, gdzie wśród różnych atrakcji, czeka odkopywanie szkieletu kilkunastometrowego tyranozaura i warsztaty geologiczno-plastyczne. Pobyt w Bałtowie uatrakcyjniają spływy tratwami rzeką Kamienną.

 

Zamek w Chęcinach to ruiny zamku gotyckiego  wybudowanego około 1300 r. na wyniosłej górze, zwanej Zamkową. Spotkać w nim można ducha dawnej mieszkanki zamku - Królowej Bony albo trafić na jeden z licznie organizowanych tu turniejów rycerskich. W Checinach znajduje się również szereg innych zabytkowych obiektów. Godnymi polecenia są m. in.: wczesnobarokowy klasztor s. Bernardynek, kościół i klasztor Franciszkanów ufundowany przez Kazimierza Wielkiego, kościół parafialny wzniesiony w I połowie XIV w. oraz renesansowy budynek dawnej karczmy zwany Niemczówką. Warto wiedzieć, iż niegdyś Chęciny licznie zamieszkiwała ludność pochodzenia żydowskiego, czego świadectwem jest późnorenesansowa synagoga wybudowana w pół. XVII w. oraz kirkut.

 

Zespół Pałacowy w Kurozwękach to budynek zamkowy, a w nim bogato zdobiona pięcioosiowa fasada oraz krużgankowy dziedziniec. Warto zwiedzić wnętrza kurozwęckiego pałacu wraz z piwnicami. Niecodzienną atrakcją jest stado bizonów amerykańskich liczące ponad 80 sztuk, które można oglądać z wnętrza wozu „safari bizon". Miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą pojeździć konno, rowerem, zagrać w paint-ball lub spróbować swych sił na zjeżdżalni linowej. Na życzenie organizowane są również pokazy walk rycerskich, artylerii i dawnych tańców.

 

 

Muzeum Wsi Kieleckiej - Park Etnograficzny w Tokarni. Na malowniczo położonym w zakolu Czarnej Nidy 65 ha obszarze, zgromadzono najcenniejsze zabytki XVIII/XIX w. budownictwa drewnianego z terenu Gór Świętokrzyskich, Wyżyny Krakowsko-Czestochowskiej, Wyżyny Sandomierskiej i Niecki Nidziańskiej. Odnajdziemy tu m.in.: zagrody wiejskie, obiekty małomiasteczkowe, dwór, budynki folwarczne, zabytki przemysłu wiejskiego, obiekty sakralne. Do najciekawszych można zaliczyć dwór z Suchedniowa z 1856 r., spichlerz dworski ze Złotej z 1719 r. i barokowy kościół p. w. Matki Bożej Pocieszenia z Rogowa n. Wisłą z 1761 r. Prezentowane są wnętrza XIX w. chałup i warsztatów rzemieślniczych, apteki, sklepiku i pracowni krawieckiej, ekspozycja szkoły wiejskiej z okresu międzywojennego. Muzeum organizuje liczne cykliczne imprezy folklorystyczne: Piknik Strażacki - maj, Wytopki Ołowiu, Świętokrzyskie Święto Chleba i Świętokrzyski Jarmark Agroturystyczny - czerwiec, Młodość, Talent i Tradycja - wrzesień, Dary Jesieni, Hubertus Świętokrzyski - październik.

 

Dąb „Bartek" liczy wg różnych źródeł od 700 do 1000 lat należy do najsłynniejszych i najczęściej podziwianych przez turystów pomników przyrody w Polsce. Jak głoszą legendy, często odpoczywali pod nim polscy królowie. „Bartek" ma 30 m wysokości, blisko 10 m obwodu i ponad 3 m średnicy. Tuż obok zobaczyć można „syna Bartka" - młody dąb posadzony podczas obchodów 1000-lecia Państwa Polskiego.

 

 

 

Świętokrzyskie na zimę. Zimowa oferta Świętokrzyskiego nie odbiega swą atrakcyjnością od pozostałych pór roku. Dzięki niewysokim ale zróżnicowanym pod względem długości i nachylenia zboczom górskim narciarze zarówno ci początkujący jak i zaawansowani znajdą dla siebie odpowiednie warunki do „zimowego szaleństwa". W najbliższym otoczeniu Kielc oraz samym mieście znajduje się blisko 20 wyciągów narciarskich, w większości sztucznie naśnieżanych, oświetlonych, posiadających wypożyczalnie sprzętu narciarskiego oraz punkty małej gastronomii.

Góra Telegraf i Góra Pierścienica w Kielcach
Ośrodek Narciarski SABAT w Krajnie-Zagórzu
Góra „ Wykieńska" w Tumlinie
Góra Batt w Bałtowie
Stacja Narciarska „Baba Jaga" na Górze Miejskiej w Bodzentynie
Góra Otrocz w Niestachowie - Ośrodek Narciarski w Niestachowie